Padomi lietoto mantu ziedotājiem

Aptaujā par apģērba lietošanu* atklājām: pusei Latvijas iedzīvotāju mājās stāv līdz 10 apģērba vienībām, kas nav vilktas vismaz gadu, vairāk nekā trešdaļai – skapī nelietotas glabājas vismaz 10 līdz 50 apģērba vienību; 51% sabiedrības apģērbu ziedo labdarībai. Diemžēl labadarībai nodotā apģērba neapmierinošās kvalitātes dēļ aptuveni piektdaļa ziedojumu uzreiz nonāk atkritumos.

T/c “Alfa” ir viena no populārākajām lietoto mantu nodošanas vietām Rīgā: labdarības organizācijai “Otrā elpa” (OE) nodoto ziedojumu apmērs pēdējos mēnešus ir saglabājies augsts – aprīlī t/c ziedotas 9,66 tonnas mantu (apģērbs, aksesuāri, mājas lietas u.c. mantas), savukārt maijā 10,22 tonnas, kas ir par 6,28% vairāk nekā šajā mēnesī pērn.

Kāpēc ziedojamā apģērba kvalitāte ir tik būtiska?

Tas ir nozīmīgs faktors optimālai resursu izmantošanai un veiksmīgai labdarības organizācijas darbībai. Aptuveni 15-20% OE ziedotā apģērba tiek nogādāti atkritumu poligonos, tādējādi samazinot labdarībai novirzīto līdzekļu apmēru. Pērn atkritumu apsaimniekošanai organizācija iztērējusi 8000 EUR.

“Sabiedrība labdarībai ir atvērta, tomēr vēlme citiem dāvāt novalkātu apģērbu un nespēja atteikties no kvalitatīva apģērba, kas lieki glabājas skapī, arvien ir aktuālas problēmas, kas saistās ar patērētāju ieradumiem. Kā noskaidrojām aptaujā, 22% iedzīvotāju nav pārliecināti par savām spējām noteikt, vai apģērbs ir piemērots tālākai nēsāšanai, tostarp ziedošanai. Tas arī veicina neērtās situācijas starp “dāvanas” sniedzēju un saņēmēju. Sabiedrības izglītošanai, attieksmes un izpratnes veidošanai esam apkopojuši trīs gavenos parametrus, kas var palīdzēt noteikt apģērbu kvalitāti, pirms to nodod labdarībai,” stāsta t/c “Alfa” vadītāja Liene Apine, atbalstot ideju par mantu otro mūžu un labdarības nozīmību.

Trīs galvenās pazīmes, kas liecina, ka apģērbu vari droši ziedot labdarībai:

  1. tas ir tīrs, nenonēsāts un lietošanas kārtībā;
  2. apģērbam nav ielāpu vai caurumu;
  3. apģērbs ir tādā stāvoklī, kādu nebūtu kauns nēsāt pašam, izejot sabiedrībā.

Labdarības organizācijas “Otrā elpa” izglītojošs video: Īsa pamācība ziedošanā  

“Vienpadsmit pastāvēšanas gados OE ir ziedojusi 148 000 EUR aptuveni 100 dažādu sociālo un vides projektu realizācijai. Citām organizācijām visā Latvijā nododam vairāk nekā pusi no visiem saņemtajiem ziedojumiem. Tikai pavisam neliela daļa tūlītējai lietošanai nederīga apģērba var rast otru saimnieku, kas gatavs to pāršūt vai uzlabot atkārtotai izmantošanai. Priecājamies par veiksmīgo sadarbību ar t/c “Alfa” un sniegto artavu ziedošanas kultūras attīstībā un modes ilgtspējas veicināšanā, esam pateicīgi arī visiem atbildīgajiem labdariem,” stāsta labdarības organizācijas “Otrā elpa” dibinātāja un priekšsēdētāja Elīna Neilande.

Arī Tu vari nodot nevajadzīgās, bet kvalitatīvās mantas –  apģērbu, apavus, bērnu lietas, traukus, grāmatas un sadzīves priekšmetus OE ziedojumiem paredzētajā mantu kastē t/c “Alfa” stāvlaukuma otrajā stāvā! Lielākus priekšmetus iedzīvotāji aicināti nogādāt uzreiz labdarības veikalos.

*Aptauju pēc t/c “Alfa” pasūtījuma periodā no 2020. gada 10. līdz 16. martam veica mediju aģentūra OMD, izmantojot interneta aptaujas metodi (CAWI). Aptaujā piedalījās 763 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.