Drēbju skapja lielā talka

No 30. marta līdz 18. aprīlim TC “Alfa” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu rīko tekstila nodošanas kampaņu  “Drēbju skapja lielā talka”, kuras laikā plānots savākt 1,5 tonnas tekstilizstrādājumu. Aktualizējot ilgtspējīgas modes tēmu un vēršot sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību mainīt paradumus, iedzīvotāji tiek aicināti veikt drēbju skapja pavasara revīziju, šķirot tekstilizstrādājumus un nevajadzīgās drēbes un apavus nodot speciālā tekstila šķirošanas konteinerā pie TC “Alfa.”

Kā liecina pētījumi,* savu garderobi vismaz reizi gadā pārskata 83% Latvijas iedzīvotāju, un trešdaļa jeb 36% atzīst, ka nolietoto un nederīgo apģērbu izmet sadzīves atkritumos. Tekstila atkritumi, kas netiek atbilstoši apsaimniekoti – pārstrādāti un utilizēti, piesārņo vidi. Lai aktualizētu nepieciešamību tekstilizstrādājumus atbilstoši šķirot, nodot atkārtotai izmantošanai un pārstrādei, novēršot vides piesārņojuma riskus, pie TC “Alfa” uzstādīta iespaidīga vides instalācija – apģērbu kalns “Nav, ko vilkt?”. Tas simbolizē tekstilizstrādājumu apjomu, kas ik gadu nonāk atkritumu poligonos un vidē.

TC “Alfa” vadītāja Liene Apine norāda:“Vairāk nekā puse modes preču tiek izmestas gada laikā kopš to iegādes un lielākoties tiek nevis atkārtoti izmantotas vai pārstrādātas, bet nokļūst atkritumu poligonos līdzās citiem sadzīves atkritumiem. Kampaņas laikā mēs ceram savākt pusotru tonnu tekstilizstrādājumu un, veicinot iedzīvotāju izpratni par tekstila atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmību, mudināt mainīt paradumus, ikdienā piekopt videi draudzīgākus modes patēriņa paradumus un tādējādi spert būtisku soli pretī tīrākai videi mums apkārt.”

Gan dabisko, gan mākslīgo un sintētisko tekstilizstrādājumu ražošanā ik gadu tiek izmantots iespaidīgs apjoms neatjaunojamo dabas resursu. Vienlaikus vidēji 30% eiropiešu apģērbu krājas skapjos bez pielietojuma un otrās iespējas, padarot ieguldītos resursus par veltīgi izšķiestiem.  

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis stāsta:“Itin bieži cilvēki neaizdomājas par nevajadzīgā apģērba ietekmi uz apkārtējo vidi. Lai novērstu to, ka tekstilam nonākot vidē, tas kļūst par tādu pašu piesārņotāju kā citi sadzīves atkritumi, to ir jāšķiro, tādējādi panākot sev nevajadzīgā apģērba atgriešanu atkārtotā apritē. Tāpat vērtīgi atcerēties, ka bieži apģērba gabalam, kurš mums šķiet lieks vai apnicis, varam arī paši sniegt otro dzīvi – atdot kādam atkārtotai valkāšanai vai pārveidot par kādu citu lietu, piemēram, daudzkārt lietojamu auduma maisiņu. Tas nav ne grūti, ne sarežģīti, bet dabai draudzīgi – gan.

Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteinerā iedzīvotāji tiek aicināti ievietot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultasveļu un citus tekstila izstrādājumus. Konteineros nedrīkst izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanas darbos, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisu darbos, būvniecībā) vai ir slapji. Tāpat iedzīvotāji aicināti neizmest netīru apģērbu un citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.

Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteiners no 30. marta līdz 18. aprīlim atradīsies pie TC “Alfa”  centrālās ieejas.

*Snapshots aptauja “Lietoto apģērbu pārstrāde” veikta 2021. gada februārī, aptaujājot 752 Latvijas iedzīvotājus 18–74 gadu vecumā.