“Drēbju skapja lielā talka” noslēgusies ar teju 4 tonnām savākto tekstilizstrādājumu

No 31. marta līdz 18. aprīlim TC “Alfa” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu rīkoja tekstila nodošanas kampaņu “Drēbju skapja lielā talka”, kuras laikā iedzīvotājus aicināja veikt drēbju skapja pavasara revīziju, šķirot tekstilizstrādājumus un nevajadzīgās drēbes un apavus nodot speciālā tekstila šķirošanas konteinerā. Nepilnu trīs nedēļu laikā kampaņas ietvaros plānoto 1,5 tonnu vietā savāktas 3,6 tonnas tekstilizstrādājumu.  

TC “Alfa” vadītāja Liene Apine stāsta: Esam patiesi gandarīti par iedzīvotāju lielo atsaucību un vēlmi līdz ar pavasara iestāšanos ne vien ieviest kārtību savos drēbju skapjos, bet arī piekopt videi draudzīgākus paradumus. Tīra, kārtīga skapja sajūta ir iedvesmojoša – tas ir mazs, simbolisks apliecinājums tam, ka varam ieviest kārtību jebkurā savas dzīves jomā, ja veltām tam pienācīgas pūles. Taču vēl vairāk iedvesmo apziņa, ka, pateicoties mūsu atbildīgajai šķirošanai, kāda daļiņa planētas varēs vieglāk ieelpot pavasara gaisu. Lai arī turpmāk nodrošinātu iedzīvotājiem šādu iespēju un veicinātu paradumu maiņu, tekstila šķirošanas konteiners pie TC  “Alfa” daudzstāvu stāvvietas, braucot no Stāmerienas ielas puses, būs pieejams pastāvīgi.”

Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteinerā iedzīvotāji tika aicināti ievietot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultasveļu un citus tekstila izstrādājumus. Iedzīvotāju aktivitāte bijusi tik liela, ka tekstila šķirošanas konteineru pie TC “Alfa” nācās iztukšot arī ārpus ierastā grafika – atsevišķos gadījumos pat trīs reizes dienā, un jau pirmās nedēļas laikā bija savākts nedaudz vairāk par 1 tonnu tekstilizstrādājumu. Iedzīvotāji pozitīvi novērtē arī pie TC “Alfa” kampaņas laikā uzstādīto vides instalāciju – drēbju kalnu “Nav, ko vilkt?”, kas licis ne vien aizdomāties par nepareizi apsaimniekotu tekstilizstrādājumu kaitējumu videi un saviem modes patēriņa paradumiem, bet arī veicinājis informācijas apriti par tekstilizstrādājumu nodošanas iespējām.

Kampaņa “Drēbju skapja lielā talka” ir vēl viens neliels, bet ļoti būtisks solis, kas ļāvis mums kopīgiem spēkiem samazināt tekstila radīto negatīvo ietekmi uz vidi, kā arī novērst nevajadzīgā apģērba nonākšanu poligonos. Mūsdienās, kad cilvēku paradumus ietekmē ātrā mode un nepārdomāta iepirkšanās, izmantoto tekstilizstrādājumu apjoms tikai pieaug, neskatoties uz to, ka eiropiešu skapjos vidēji 30% apģērbu stāv bez pielietojuma. Turklāt liela daļa tekstilizstrādājumu tā vietā, lai tiktu nodoti atkārtotai lietošanai vai pārstrādei, tiek vienkārši izmesti sadzīves atkritumos, radot tikpat lielu vides piesārņojumu kā citi atkritumi. Es ceru, ka līdz ar šo kampaņu iedzīvotāju drēbju skapji kļuvuši tukšāki, bet nevajadzīgo tekstilizstrādājumu šķirošana un nodošana kļuvusi par paradumu, ko piekopt ilgtermiņā,” norāda Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Tekstila šķirošanas konteinerā novietotie tekstilizstrādājumi nogādāti SIA “Eco Baltia vide” šķirošanas cehā Tukumā, kur tie tiek pāršķiroti vismaz 30 frakcijās atbilstoši kvalitātei, sezonalitātei un citiem parametriem. Labais un kvalitatīvais tekstils tiek novirzīts atkārtotai valkāšanai pasaules attīstības valstīs, daļa augstākās kvalitātes bērnu un jauniešu apģērbu ziedoti organizācijai “Taureņa efekts”, bet citiem tekstilizstrādājumiem tiek meklēta “otra dzīve” pārstrādē.  

Kopumā Latvijas iedzīvotājiem tekstilizstrādājumu nodošanai pieejams 61 tekstila šķirošanas konteiners, kas novietoti gan pie TC “Alfa”, gan citviet Rīgā, kā arī Salaspilī, Ādažos, Piņķos, Ogrē, Pierīgā un daudzviet Ziemeļvidzemē. Tāpat šogad plānots esošo tekstila šķirošanas konteineru skaitu papildināt ar 20 jaunām tvertnēm, no kurām daļa jau vasarā varētu tikt uzstādīta vairākās vietās Kurzemē. Konteineru precīzas atrašanās vietas iespējams noskaidrot interaktīvajā atkritumu šķirošanas vietu kartē Latvijas Zaļā punkta mājaslapā.